گی اجتماعی ماست و ناشکوفایی نیروهای سازنده در زن ایرانی تا اندازه‌ای بازسازی اجتماعی و اقتصادی کشور ما.
2-3- زنان معلمان واقعی جامعه
معلمان واقعی کودکان امروز که در آینده می‌توانند پس انداز کنندگان و سرمایه داران و یا سرمایه‌گذاران واقعی جامعه فردا باشند غیر از مادران امروز چه کسانی هستند؟ آنچه زنان انجام می‌دهند اثر بسزایی بر اکثر پروژه‌های توسعه دارد حتی اگر نقش آنان به وضوح در طراحی و اجرای برنامه‌ها در نظر گرفته نشده باشد همانگونه که اکثر پروژه‌ها نیاز به داده‌های پایه‌ای کافی و مناسب دارد داشتن دید کافی نقطه شروع به شمار آوردن زنان در پروژه‌های توسعه است.
همه جا سخن از توسعه است اما کلید رسیدن به این امر ناباورانه به فراموشی سپرده می‌شود و به آموزشی حداقل وقت این قشر را می‌گیرد. آیا به راستی می‌توان منکر این واقعیت شد که بدون آموزش بی وقفه زنان ـ آگاهی دهی به آنها و ایجاد زمینه برای مشارکت آنها می‌توان به توسعه مسلم در جهت اساسی و مادی رسید؟
زن می‌تواند پدید آورنده غرور و عزت برای بشریت باشد. مگر نه اینکه اولین مومنه به اسلام یک زن آن هم خدیجه است. مگر نه اینکه اولین شهید اسلام یک زن به نام سمیه است.
2-4- نقش معلمی زن

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

زن به معنای علمی و واقعی کلمه معلم است و از نظر ما معلم کسی است که در کا ر و برنامه تربیت است و بدین سان معلم‌تر از مادر کسی سراغ نداریم. خداوند امانت گرانقدر خود یعنی فرزندان را در اختیار او قرار داده و از او خواسته تا طفل را بعنوان امانت الهی تلقی کرده و موجبات رشد و اعتلای او را فراهم کند.
2-5- نیاز امروز زنان
زن امروز به علم و آگاهی پردامنه و وسیعتری نیازمند است از آن بابت که دام‌های گسترده‌ای در سر راه او قرار دارد و او بدون آگاهی لازم و بدون داشتن مقصدی که به سوی آن روان باشد نمی‌تواند خود را از این دام‌ها نجات بخشد.

2-6- آرمانداری زن
برای زن مهم است که آرمان و روش ارزنده‌ای را برای زندگی خود برگزیند و براساس آن پیش رود. در این آرمان و مقصد اصل بر این است که عفت زن و پاکدامنی او تعقل و تعلم او و خویشتنداری او صیانت شده زیر سوال نرود.

2-7- ورزش زنان از دیدگاه علم و پزشکی
تحقیقات گسترده‌ای در مورد عملکرد ورزشکاران زن صورت گرفته است. یک اتفاق نظر کلی در مورد سطح عملکرد آن وجود ندارد. ولی ورزش تأثیرات بسزایی بر روی بدن انسان دارد تمرینات منظم ورزشی دارای فواید مشابهی در زنان و مردان دارد. کاهش فشار خون، پایین آوردن تعداد ضربان قلب، افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن تمام موارد فوق به پیشگیری بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان نتیجه ورزش توأم با اعمال وزن روی بدن است.
در یک جامعه پویا ایجاد شرایط برای سلامتی جسم و روان از اهداف مهم ورزش و تربیت بدنی است یکی از تأثیرات شگرف ورزش تبلور اخلاق و معنویات در جامعه است که این تأثیرات می‌تواند نقش زنان را که مربیان آینده جامعه‌اند در ابعاد مختلف زندگی تعمیق بخشد.
تربیت بدنی همانند هر پدیده خوب اجتماعی دارای گستردگی پیچیدگی و همبستگی خاص است که با ارزش‌های اجتماعی و اخلاقی کاملاً آمیخته است و به هر حال ورزش می‌تواند در انتقال ارزش‌ها و مفاهیم فرهنگی در جامعه نقش بسزا داشته باشد. زن مسلمان ایرانی با نگرش مثبت و باوری مذهبی می‌تواند ورزش را بعنوان یک مسئولیت فردی تلقی کند تا بتواند از زندگی مفید و سازنده برخودار شود و نیز مشکلاتی را که در آینده با آن مواجه خواهد شد در فعالیت‌های ورزشی بیاموزد بسط و گسترش ورزش همراه با بستر سازی اجتماعی و فرهنگی کافی مثبت در ایجاد یک جامعه پویا و بالنده خواهد بود.

2-8- زیبا شناسی از دیدگاه زنان
ارجاع، مرکز زنان اسلامی مخاطبان متفاوتی را مورد خطاب دارد و زنان گروه اصلی مخاطبین هستند بنابراین باید روح و احساس این گروه از مخاطبین را در خود داشته باشد. یک معمار در ارائه اثر خود به دنبال یک ارتباط روح روانی با مخاطب اثر (زن) است و باید با شناخت و کنکاش در روح آنان به این مهم دست یافت زمانی که ارزش‌ها و نیازهای زنان اهمیت داشته باشد می‌توان انتظار خلق اثر هنری را داشت که بر روح آن تأثیر بگذارد. نیاز بشر به زیبایی به عنوان جزئی از فرهنگ قطعی است این مطلب را این واقعیت تأکید می‌کند که بیشتر از اولین روزهای خلقت همیشه سعی در زیباسازی محیطش داشته است هنر زیبایی همیشه در ارتباط با هم بوده‌اند و زیبا به طور غیر مستقیم نوعی تسکین دهنده است.

2- 9- خصوصیات روانی زنان ایرانی
در ذیل خصوصیات روانی زن امروز ایرانی را بر شمرده‌ایم.
1ـ زنان امروز ایرانی خصوصیات روانی بسیار مختلفی دارند این اختلاف به خصوص در شهرها بیشتر و بارزتر از روستاهاست. علل این اختلاف:
الف) وسعت کشور پهناور ما با شرایط متفاوت جغرافیایی طبیعی.
ب) تحولات سریع و متنوع جدید در همه شئون زندگی ما و وجود یک عنصر انقلابی و یک دوره انتقالی در تاریخ معاصر ما.
2ـ تفاوت‌های موجود بین رفتار و خصوصیات روانی زن و مرد ایرانی بیشتر مربوط به انگیزه‌هایی اجتماعی و تقاضاهای فرهنگی ماست و کمتر وابسته عوامل زیستی و بیولوژیکی است.
3ـ چهره روانی زن ایرانی ثابت مطلق و جاودانی نیست بلکه با تحولات دگرگون می‌شود.
4ـ به طور کلی هوش و استعداد زن در فطرت و خلقت بامرد تفاوت ندارد هر گاه تفاوتی مشاهده شود مربوط به نوع تربیت است.
5ـ تحقیقات آماری در ایران مانند کشورهای دیگر جهان نشان داده است که عقب ماندگی زنان کمتر از مردان است.
6ـ هر گاه زنان از مزایای اجتماعی و حقوقی و فرهنگی و شرایط تربیتی کم و بیش مساوی با مردان استفاده کرده‌اند از آنها گوی سخت را ربوده‌اند.
7ـ در جامعه ما و بنابر آنچه فرهنگ‌ها تعیین کرده هوشی زن و مرد در راه‌های کم و بیشتر مختلفی به کار افتاده و روی هم رفته زنان کمتر به مسائل کاملاً نظری و انتزاعی و بیشتر مسائل عملی و اجتماعی و اختصاصی پرداخته‌اند.
8ـ هوش عملی زن ایرانی رشد بسیار یافته و بسیاری از زنان در قدرت و سرعت محل از مردان پیش گرفته‌اند.
9ـ رشد هوشی کلامی نیز در آن دسته از زنان ایرانی که با مردان در شرایط فرهنگی و تربیتی برابر هستند بالاتر از مردان است.
10ـ اختلاف گویایی در دختران کمتر از پسران است.
11ـ در مشاغلی که روابط انسانی اهمیت مخصوص دارد زنانی که در دانش و تخصص همپایه مردانند از مردان توفیق بیشتری دارند.
12ـ در جامعه کنونی پرتحول ما اختلاف بارز کاراکتر مشی و سیرت (خلق و خو) که تنها در2 جنس مشاهده می‌شود. بلکه بین گروه‌های مختلف سنی و اجتماعی زنان مشاهده می‌شود.
13ـ خصوصیات شخصیت و کاراکتر یا منش افراد در رابطه با محیط و برحسب الگوهای اجتماعی و تقاضاهای فرهنگی جامعه شکلی معین و صورتی نهائی و مشخص می‌یابد.
14ـ رشد شخصیت و ترقی و تکامل زنان از یک طرف نمودار رشد جامعه و از طرف دیگر عامل مهم تحول و ارتقاء جامعه و فرهنگ است.
15ـ روانشناسی زن یا خصوصیات رفتار و شخصیت وی را جز در چگونگی ارتباط زن با محیط فرهنگی و اجتماعی او نمی‌توان مطالعه کرد.
16ـ کاراکترها (شناسایی خصوصیات سیرت و شخصیت زن) فقط به توصیف و تصویر چهره‌ روانی زن نمی‌پردازد ـ بلکه با کشف قوانین تکوین شخصیت و رفتار علل و عوامل رشد و ترقی یا نارسائی و تداعی شخصیت زن را نیز نشان می‌دهد.
17ـ روی هم رفته زنان به اعتباری ازمردان حساسترند و هیجان پذیرند یعنی هم کمترین تحریک و فشار هیجانی را احساس می‌کنند و هم زودتر به تحریک و با فشار پاسخ می‌دهند.
18ـ زنان با وجود حساسیت هیجانی بیشتر شهر از مردان تعادل هیجانی خود را حفظ می‌کنند.
19ـ به طور کلی زن ایرانی به خاطر قدرت تحمل و شکیبایی کمتر از مرد ایرانی پرخاشگر و ستیزه جو است.
20ـ غالباً قدرت سازگاری زن ایرانی در شرایط دشوار بیشتر از مردان است.
21ـ به طور کلی سازگاری ایرانی کشورهای پیشرفته صنعتی متحمل‌تر ـ بردبار و خود دایرند یعنی قدرت کنترل هیجانی بیشتر دارند.
22ـ براساس پژوهش‌های تجربی و کلی چه در کشورهای اروپایی و