ده است که از رفتن و زندگی کردن در آنجا لذت می برید.جذابیت های این روستاها به حدی است که..
هر گردشگری را محو تماشای خود کرده و آنها را به سمت روستاهای پلکانی کشانده است.
آری این روستای پلکانی زیبا و جذاب گنجان می باشد که جمعیت این منطقه 1448 نفر می باشد این روستا دارای 1 خانه بهداشت و 2 مسجد و 1 حسینیه و 1 سالن ورزشی برای آقایان می باشد 4 مدرسه، 1 مدرسه راهنمایی و 3 مدرسه ابتدایی می باشد.
آب و هوای این منطقه کوهستانی در تابستان 26 درجه بالای صفر در زمستان 15 درجه زیر صفر است.
گنجان از سمت شمال به کوه شاه ولاله زار شمال غربی به سیه بنوئیه ازغرب به ننیز ازجنوب به گلینوئیه از جنوب شرقی به جواران وباب گلوئیه ازسمت شرق به راین واز شمال شرقی به شیرینک وچهار تاق منتهی می شود.
روستای گنجان بعد از گذشتن از روستاهای ننیز و سیه بنوئیه و عبور از جاده ای پر پیچ و خم از بین باغ ها و درختان گردو، روستای پلکانی و زیبای گنجان چهره نمایی می کند. این روستا در بین کوه های که بیشتر سال پوشیده از برفند حصار شده است.این روستا مردمانی خون گرمی دارد که با عشق از روستاییان میگویند. گنجان دارای آب و هوای سردی درزمستان و هوای معتدلی در تابستان است. که به خاطر هوای دلپذیرش در بهار و عید نوروز پذیرای جمع کثیری از مهمانان نوروزی است.
مسیر گردشگری رودخانه گنجان وگلینوئیه: در ضلع شرقی روستای نمونه گنجان و9 کیلومتری شهرستان رابر رودخانه فصلی گنجان قرار دارد که از رشته کوههای هزار ولاله زار سرچشمه میگیرد اطراف رودخانه را مزارع سرسبز کشاورزی و درختان تنومند گردو وصنوبر احاطه نموده است وترکیب رود،چشمه ها،مزارع کشاورزی وکوههای اطراف یک دره بسیار دیدنی را به وجود آورده که هوای خنک بهار وتابستان ،زلالی آب و آواز پرندگان این منطقه شما را بیشتر از یک بار به دیدن این تفریحگاه ترغیب می کند
مناطق ییلاقی وعشایری روسکین ،گشکین وصغدین وآبدر این مناطق زیبا را با خودروی سواری نمی توانید ببینید ولی با وانت میتوان رفت زندگی بی آلایش عشایزی،کاروانسرای قدیمی شیرزاد وهوای دلنشین وطبیعت بکر این مناطق ارزش دیدن را دارد به علاوه اگر طالب عسل خالص محلی،کشک،دوغ،ماست،کره وپنیر خوب وطبیعی گوسفندی هستید سفر به این منطقه را از دست ندهید این مناطق گردشگری در فاصله 4 الی10 کیلومتری شرق گنجان قرار دارند ودر مسیر آنها سیاه چادرهای ابل دیداری وکمی متمایل به چپ آبشار زیبای کندغان قرار دارد.مسیر زیبای رودخانه کندر کرنگ،جاده رویایی گیدوا وباقرآباد،مسیر دلربای رودخانه صباباد،دشت حاصلخیز پشته سلیمان همگی در مرکز وغرب گنجان وکشتزار جوبنو درشمال گنجان نیز به سهم خود شما را از مواهب زیبای خداوند بی نصیب نمی کند
گنجان بهشت جنوب شرق ایران را هی است میان بر وکوتاه برای کسانی که در منطقه جنوب شرق طالب طبیعت شمال هستند
دین مردم این روستا اسلام ومذهب آنها شیعه است گویش فارسی تاحدودی محلی دارند شغل اصلی مردم کشاورزی دامداری وزنبورداری است مهمترین محصولات کشاورزی این روستا گردو ،آلبالو گیلاس قیسی پیاز گل محمدی سیب زمینی وهمه محصولات مناطق سردسیر ومعتدل مهمترین محصولات دامی نیز به کشک محلی پنیر روغن گوسفندی تلف کره محلی(مسکه) اسپار ودوغ گوسفندی واز همه مهمتر عسل طبیعی .
محله های مسکونی
تل زرد -سرپشته-ریگی-سرقده-جوبنو-پشت تل-بغل تل-گردن تل-سر مزار -پشته گیدوا-روسکین-صغدین -گشکین.
محله های کشاورزی
گیدوا-پشتو-جوبنو -کله رود-صحوا-عللملکی-گودبنه-گودرزو-چنالن-هفت دانگن-کندر کرنگ-پشته داش-بغله کردیچال-کندر تیل-ششتای شورنگ-گود گردو-کمرا چغی-پشته سرخ-پشته باغ فتالی-ترکنک-پشت چشمه-باغ للو و….
رودخانه های فصلی
?-رودخانه کله رودگنجان?-رودخانه کندر?-رودخانه صباباد(صحوا)?-رودخانه کندغان
جوی های آب
?-جوی تاریخی گنجان(قدمت آن بیش از ???سال میباشد)?-جوی کله کوهی?-جوی پشتو?-جوی صحوا?-جوی کندر کرنگ?-جوی جوبنو?-جوی سوونو?-جوی بادمدان?-جوی چنالن??-جوی ترکنک
طوائفی که در گنجان زندگی میکنند یکی از مهمترین طوایفی که در گنجان زندگی می کنند طایفه ایل شمس الدینی لری هستند که در اینجا به صورت خلاصه در مورد آنان توضیح می دهیم.
سابقه و بیوگرافی ایل لری شمس الدینی ساکنین اصلی و قدیمی گنجان می باشند.
ایل لری از ایلات بزرگ رابر است. که در ابتدا در شیراز ساکن بوده اند بعضی گفته اند در زمان تیمور از شیراز به کرمان نقل وکوچ داده شده اند اگر این حرف درست باشد, باید مربوط به سال ??? ه-ق/???م باشد. که تیمور پس از فتح مازندران از طریق شهریار به جانب عراق حرکت کرد و از بروجرد به طرف خرم آباد آمد .اما بزرگان ایل معتقدند در دوره افشار یه دو برادر به نام های بدر الدین و فخرالدوله به همراهی افراد خود با دولت وارد جنگ شدند این درگیری ها منجر به تبعید به استان کرمان گردید در کرمان دو گروه شدندگروهی در رابر سکونت اختیار کردند که طایفه ای بزرگ شمس الدینی را تشکیل میدهند وجد انها بدر الدین و گروه دیگر در کوه پنج سیرجان هستند که جد انها فخر الدین است .ایل لری مردمی سلحشور وشجاع هستند و روحیه جنگ اوری در انها بسیار بالاست از لحاظ اخلاق مردمی مهمان نواز ساده دل بی الایش واهل صفا هستند .ایل لری ? طایفه وچهار تیره دارد .بزرگترین طایفه شمس الدینی است که جمعیت زیادی را تشکیل میدهد .تیره های آن شهمیرزادی, محمد علی کربلایی و شفیعی نام دارد وهر یک از این تیره ها شامل چند ایشوم است. که تیره های کمالی وحیدری که از طرف پدری لری نیستند ودر قدیم مالیات آنها جز ایل لری بوده و امروزه به دلیل مواصلت ومجاورت با ایل لری جز آنها به حساب می آیند .طایفه شیخ حسینی نیز نژاد لری نیستند, اما به دلیل خویشاوندی وهمراهی با ایل لری جز آنها به شمار می آیند. تشکیلات سیاسی واقتصادی ایل لری بر عهده افراد لایق وکاروان آن ایل بوده است, بزرگ آنها در رابر بدر الدین بوده است ,بعد از او فرزندش شمس الدین ایل لری را رهبری میکرده که بزرگترین طایفه اش با نام او مشهور گشت . در زمانهای بعد مشهدی شیرزاد سر ایل بوده اند .مشهدی شیرزاد ? فرزند داشت که طایفه های شمس الدینی با نام آنها شکل گرفته است.ایل لری به صورت قشلاق وییلاق به سر میبردند. محدوده ییلاق انها مناطق اطراف رابر, کوه رابر, کوه لاله زار ,میر احمد گنجان, سیه بنوئیه, اشکان ,سغدی, آبدر کوه, جواران, باب گلوئیه, جواران, دزدان, زمین انجیر, هنجام, بابید سفلی گشکین ,مبارک شاد, هنگر قلعه دیلم, ابراهیم آباد.
محدوده قشلاق :کوه زهمگان, سرگشتن, جعفراباد, گدار توت, تنگ موردان ,چاه افغان ,بند زردان, چناران, دولت آباد اسفندقه, سرخوئیه, دره گلی ,کلوک، محدوده قشلاق عشایر گنجان.
آداب و رسوم گله‌داری در عشایرگنجان
الف) تهیه فرآورده‌های دامی
براساس تحقیقات به عمل آمده در گنجان به بره و کهره‌های نوزاد و کمتر از یکسال خلمه می‌گویند و کهره‌ها چون می‌توانند بچرند جداگانه به وسیله خلمه چران چرانیده می‌شوند.

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

ولی بره‌ها تا چهل روز بعد از نوزاد همراه مادر میباشند که از شیر مادر تغذیه کرده و درست و فربه شوند این عمل را بره پی می‌گویند.
از چهاردهم نوروز چوپانان همه روزه پیش از طلوع آفتاب در موقع بیرون 2MASK را به جایگاه دوم می‌آورد زنها باید قبل از آمدن گله مشت زده باشند والا فریاد چوپایان بلند خواهد شد. گله تا ساعت هشت صبح دوشیده می‌شود پس از دوشیدن بزها و میشها تسط زنها کبره‌ها را به داخل گله می‌رانند تا باقیمانده شیرها را از مادرانشان بمکند معمولا مقداری شیر برای میکدن کهره‌ها در پستان بزها باقی می‌گذارند سپس کهره‌ها را از مادرانشان جدا کرده تحول خلمه چران می‌دهند بزها از همان روز اول نوروز دوشیده می‌شوند ولی میش‌ها تا چهل روز بعد از نوروز که بره‌ها را از مادرشان جدا می‌کنند دوشیده نمی‌شوند.
ب) پشم چینی
چهل روز از نوروز پشم چینی انجام می‌شود میش‌ها و قوچ‌ها را پس از شستن اما بزها و نری‌ها را بدون شستن با قیچی مخصوص که به نام “دوکارد DOKARD” میگویند، میچینند.
در عشایر روستای گنجان بره