ائه شده است را به بحث گذاشته و تقارن آن‌ها را با موضوع تحقیق بسنجیم و از نکات مثبت آن‌ها نیز با رعایت امانت بهره‌برداری نمائیم، لذا سعی شده است تا نزدیک‌ترین عناوین به موضوع ارائه گردد. گفتنی است که با توجه به بدیع بودن موضوع یافتن عناوینی که حداکثر تطبیق را داشته باشند بسیار مشکل می‌نمود . جمعا در این مبحث با سه دسته مطلب روبرو هستیم :

الف ) دسته‌ای از مطالب بر این تفکر صحه می‌گذارد که شبکه‌هایی نظیر العربیه و الجزیره با هر بار خبرپراکنی سبب برپایی موج تازه‌ای از شورش در سوریه می‌شوند در این مطالب ضمن بررسی روند شکل‌گیری این شبکه‌های خبری ، مطالب از محتوای بالای برخوردار است و به سیر اثرگذاری این شبکه خبری بر تحولات جاری خاصه کشور سوریه می‌پردازند (قنبرلو، 1390; لندمن، 2011)

ب)دسته دوم مطالب بر این باورند که گرچه رسانه‌های عربی در جهت براندازی حکومت سوریه عمل می‌نمایند اما در مقابل خود رسانه‌های خارجی طرفدار سوریه نظیر المنار و العالم را می‌بینند که جوابگوی فضاسازی‌های آنان می‌باشند و نهایتا هم سوریه به مدار ثبات بر خواهد گشت و مولفه های آن متفاوت از کشورهایی مانند لیبی و تونس و مصر است و در این تضاد رسانه‌ای، اقدامات رسانه‌های برانداز ثمری نخواهد داشت (چدیاک ، 2011 ؛ میسان ،2011)

ج) دسته آخر گروهی از مطالب هستند که محتوای آنان عملا از موضوع ادعای فاصله بسیار دارد و علیرغم آنچه تیتر کرده‌اند یا وارد بحث اصلی نشده‌اند و یا به بعد رسانه‌ای موضوع نپرداخته‌اند و صرفا به برخی تعریف‌ها و تاریخچه اکتفاء نموده‌اند (کاردان، 1390؛ امیر انتخابی ، 1390)

ما قصد داریم در موضوع خود از صدر تا ذیل عواملی را که در دو عنصر شبکه‌های خبری خاصه الجزیره و عنصر سوریه و شرایط خاص خودش وجود دارد را به بحث گذاشته و زمینه‌های تاثیر ، نحوه پوشش خبری ، نتایج این نوع ارائه خبر و … را بررسی کنیم.

فرضیه اصلی :
با شروع ناآرامی‌های اخیر در سوریه، عملکرد شبکه‌های خبری از جمله شبکه خبری الجزیره در رشد این بحران، علیرغم ناکامی‌هایی که داشته، از مهم‌ترین عوامل تشدید بحران و دخالت‌های خارجی در این کشور می‌باشد.

افزایش فعالیت رسانه‌های خارجی رابطه مثبت افزایش شورش‌های کشور سوریه

در این پژوهش سعی داریم تاثیر یک متغیر مستقل را بر یک متغیر وابسته بر مبنای یک رابطه علی بررسی نمائیم :
متغیر مستقل متغیر وابستهتشدید فعالیت رسانه‌های خارجی (الجزیره) افزایش تحولات بحرانی اخیر سوریه
در این راستا فعالیت شبکه خبری الجزیره که کشور متبوع آن در صف اول مخالفان خارجی دولت سوریه است با استفاده از تاکتیک‌های گوناگون خبری سبب رشد و شیوع شورش‌های اخیر سوریه شده است.

علل انتخاب موضوع :
سوریه کشوری است که از دیرباز روابط استراتژیک با ایران داشته و اهمیت آن با در نظر گرفتن عرب بودن این کشور و حمایت‌های آن از ایران در دوره‌های مختلف بسیار حائز اهمیت می‌باشد. این کشور که حلقه میانی ارتباط ایران با حزب ا… می‌باشد ، به لحاظ ضعف ساختاری و نحوه پراکندگی قدرت هدف مهمی برای کشورهای رقیب به حساب می‌آید تا از رهگذر تحولات و خیزش‌های منطقه‌ای ، سوریه نیز دچار تحول برنامه‌ریزی‌شده آن‌ها گردد و ضمن قطع ارتباط ایران و حزب ا… جناح مقاومت در منطقه با انسداد و محاصره و نهایتا با اضمحلال روبرو گردد. بنابراین مسئله سوریه با توجه به روند تحولات آن ، ضمن برانگیختن کنجکاوی شخص به دلیل ارتباط غیرمستقیم با موضوع و همچنین انباشتگی تدریجی آن و پیچیدگی هر روزه آن و همواره در صدر قرار گرفتن تحولات آن، سبب انتخاب و تمرکز بر موضوع آن گردید.

محدوده زمانی :
از نظر محدوده زمانی مورد بررسی در این تحقیق می‌توان به تاریخ‌ها ذیل اشاره نمود و مبدا تحولات را یکی از این تاریخ‌ها در نظر گرفت :
سال 2001 که دونالد رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا بعد از حملات 11 سپتامبر ، سخن از برنامه 5 ساله برای تغییر در برخی کشورها از جمله سوریه به میان آورد و بعدها نیز در اظهارات ویسلی کلارک نیز به آن تاکیید شد.
سال 2003 تصویب تحریم آمریکا علیه سوری در کنگره آمریکا و امضا رئیس‌جمهور در پای قانون مسئولیت‌پذیری سوریه تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه تشدید شد و اشخاص و مقامات سوری مرتبط با تروریسم و اشاعه تسلیحات و ناامنی هدف این قانون بودند.
سال 2005 مصاحبه الخدام در مورد نقش سوریه در ترور حریری و تقاضا برای سرنگونی حکومت سوریه ، فشارهای بین‌المللی برای روشن شدن مسئله ترور زیاد شد که همزمان با قطعنامه شورای امنیت و اتهام زنی امریکا به سوریه در زمینه تروریسم بود که نهایتا منجر به تضعیف سوریه و خروج آن از لبنان گردید.
سال 2008 و افشاء طرح مشترک بندر بن سلطان و فیلتمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا برای ساقط کردن حکومت اسد با هزینه دو میلیارد دلاری در 5 حوزه جوانان تحصیل‌کرده و بیکار ، اوباش ، فرقه‌گرایان ، اصحاب رسانه و سرمایه‌داران طراحی شده بود.
ژانویه 2011 موج جدید اعتراضات در سوریه – شروع این بحران از آنجا بود که چند کودک در شهر درعا تحت فضای به وجود آمده ناشی از تحولات منطقه اقدام به شعار دادن و دیوارنویسی نمودند و زمانی که توسط نیروهای امنیتی فرماندار درعا دستگیر شدند، دستور داده شد که ناخن دست و پای آنان کشیده و به زندان بیفتند و التماس مادران آن‌ها بی‌جواب ماند. بزرگان شهر درعا نیز که اقدام به وساطت نمود با بی‌حرمتی وی روبرو شد و با توجه به جایگاه عاطف نجیب و نیز سابقه‌ای که حکومت در سال‌های 1982 تا 84 در این شهر به لحاظ سرکوب شدید جنبش اخوان المسلمین داشت ، تظاهرات مردم و حمله به نیروهای امنیتی ناشی از طراحی روحانی وهابی مسجد عمری که از سال 2000 از عربستان به سوریه آمده بود صورت گرفت و تعدادی از نظامیان کشته‌شده و آتش اعتراضات شعله گرفت. با القای این نکته که حکومت در دست علویان است، این شورش در ابتدای راه خود اقدام به حمله و ایذاء سنگین علویان و شیعیان نمود و دامنه آن به سایر شهرها کشیده شد و اقدامات متقابل دولت را نیز در پی داشت.
از آنجا که بنا داریم رفتار رسانه‌های خارجی را بر تحولات اخیر سوریه مورد ارزیابی قرار دهیم جهت تعمیق مطلب تاریخ پنجم به عنوان مبداء تحولات در نظر گرفته می‌شود هرچند که این تحولات دارای ریشه‌های قدیمی تری می‌باشد و نه آنکه یک‌باره به وجود آمده باشد.

محدوده مکانی :
شاید بتوان محدوده مکانی این تحقیق را کشور سوریه و برخی شهرهای درگیر موضوع معرفی نمود لکن باید توجه نمود اساسا این رسانه‌ها هستند که تمامی مرزهای جغرافیایی را درمی‌نوردند و آن را به چالش می‌کشند و دیگر اینکه این رسانه‌ها به دنبال اجرای سناریویی خاص حرکت می‌کنند که این سناریو ها می‌تواند از فضایی خارج از مرزهای هدف صادر شده باشد بنابراین تعیین محدوده مکانی برای این موضوع تقریبا امری غیرممکن می‌باشد.

چهارچوب نظری تحقیق :
از آنجا که بحث پیرامون این موضوع، دو لایه رخدادهای بین‌المللی و اقدامات رسانه‌ای را در خود جای داده است بر آن شدیم تا از دو چهارچوب نظری هم جهت برای تبیین دقیق تر این دو حوزه بهره بگیریم .
واضح است که بحران سوریه از مختصات خاصی برخوردار است که بررسی آن در فضای داخلی این کشور و عدم توجه به نیروهای تاثیر گذار خارجی نمی‌تواند راهگشای رسیدن به نتیجه‌ای کامل باشد. درعین‌حال با توجه به مقصود اصلی این تحقیق و مطالب و معیارهایی که در بالا اشاره گردید بررسی و تحلیل اثرگذاری رسانه‌ای همچون شبکه خبری الجزیره ، قسمت بسیار مهم این تحقیق می‌باشد. چهارچوب نظریه روزنا با در نظر گرفتن سطوح مخالف تحلیل ، هرچند جوابگوی روابط بازیگران و تعاملات اثرگذار آن‌ها بر این بحران می‌باشد لیکن در مقام تحلیل فعالیت شبکه خبری الجزیره ناکافی می‌باشد و چندان به طور عمیق و راهگشا وارد بحث نشده و صرفا به تاثیرات و اهمیت رسانه‌ها می‌پردازد. از این حیث با توجه به هدف این پژوهش ضمن پوشش کامل عوامل و نیروهای تاثیر گذار بر این بحران ، هنگام تمرکز بر عملکرد رسانه‌ها دچار نقصان می‌باشد لذا بر همین اساس تحلیل عملکرد این شبکه را در قالب دیپلماسی رسانه‌ای -که خود به نحوی زیرمجموعه دیپلماسی عمومی می‌باشد- زیبنده‌تر یافتیم به این جهت که دیپلماسی رسانه‌ای و راهبردهای تبلیغی آن اساسا رسانه محو